reklama

Vojna o jedlo?

Alebo to čo ste možno (ne)vedeli o jedle. Čo o ňom vieme? Hoci sa dnes javia všetci ako odborníci na výživu, stále je potreba poukázať na niektoré veci.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok (zdroj: Viktória Silná)

Začnime od začiatku. Podľa organizácie OSN umrie denne cca 24 000 ľudí v dôsledku nedostatku jedla alebo z chorôb zapríčineným hladom. Pričom približne každý ôsmy človek na zemi ide večer spať hladný. Pritom by stačilo, ak by sa do kritických miest vysadilo pár druhov potravín, ktoré by postačili na pokrytie týchto potrieb.

Otázkou je, keď je riešenie také jednoduché, prečo sa už dávno nepodnikli konkrétne kroky na zastavenie hladu? Prečo je stav potravín rizikový v určitých oblastiach a v iných je potravy nadbytok? Pritom zem je schopná vyprodukovať taký počet plodín, aby zabezpečila výživu celému svetu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príčin môže byť niekoľko. Jednou z nich je aj to, že väčšinové vlastníctvo pôdy a celkový podiel pestovaných plodín je v rukách pár najväčších potravinárskych korporácií. Globálne najznámejšou je firma Nestlé, ktorú nemusím predstavovať. Keďže potravinársky priemysel je presiaknutý nekalými praktikami, zameriam sa len na túto firmu. (To však neznamenám, že som na túto konkrétnu firmu nejakým spôsobom vysadená.)

S firmou Nestlé, sa spája s niekoľko škandálov. Ako sa sama na svojej stránke prezentuje: „Naším cieľom je dosiahnuť predného postavenia v oblasti výživy, zdravia a vyváženého životného štýlu.“ Hoci spoločnosť vyrába produkty ako BEBA, kávu Nescafé, Skittles, a pod. Niektoré produkty sa nedajú zaradiť do kolónky zdravej výživy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak prehliadneme tento fakt, treba uviesť to, že firma Nestlé mala v minulosti mnoho problémov, ktoré sa nemedializovali, respektíve sa im nevenovala dostatočná pozornosť. Napríklad hlavný vedúci Peter Brabeck v minulosti povedal, že by sa z vody mala stať predajná komodita. V interview povedal: „prístup k vode by nemal byť verejným právom.“ Ďalej v rozhovore dodáva že by sa mala voda predávať rovnako ako všetky potraviny a že by mala byť sprivatizovaná. To znamená, že by nárok na vodu mal byť privilegovaný a nie voľne dostupný. Neznamená to, že by voda bola u nás voľne dostupná, ale zvýšenie cien by malo negatívny dopad. Navonok by sa mohol tento krok javiť ako dobrý obchodný nápad ale na druhej strane je zrejmé, že ak by sa tak stalo, voda by stala obchodným artiklom a hlad vo svete by sa rapídne zvýšil. Hoci má zatiaľ svet dostatočné množstvo vody, vedci predpokladajú, že v budúcnosti príde k situácií, že vody bude nedostatok a bude cennejšia ako ropa či iné látky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Toto nie je jediný prehrešok, ktorého sa dopustila organizácia Nestlé. Okrem tohto sa na plantážach ich dodávateľov pri kontrole našli nelegálni pracovníci, otroci. Zdanlivo nepochopiteľné, že v dnešnej modernej dobe ešte existujú. Podľa zahraničných médií sa na farmách našli medzi nimi aj deti. Asociácia FLA, ktorá sa zaoberá férovými pracovnými podmienkami, v roku 2014 navštívila 260 fariem na Pobreží Slonoviny. Na týchto farmách výskumníci zistili, že 56 pracovníkov bolo do 18 rokov pričom 27 z nich nemalo ani 15 rokov.

 Pobrežie Slonoviny je najväčším svetovým producentom surovej zložky kakaa, z ktorej sa vyrába čokoláda. (Priemysel je v odhadovanej hodnote takmer 76 miliárd EUR ročne.) Detskí pracovníci boli podľa zamestnávateľov na farmách len rodinní príslušníci, ktorí vypomáhajú. Je očividné, že vo všetkých prípadoch išlo o nonsens. Nestlé, aby si zachovalo tvár, sa rozhodlo, že začne kontrolovať svoje dodávky kakaa. Na dovoz tejto suroviny si preto vybrali inú spoločnosť. Tá je však podľa zahraničných zdrojov údajne dcérskou spoločnosťou predchádzajúcej firmy. Z toho vyplýva že sa problém nevyriešili. Spoločnosť opantala verejnosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Potravinárske spoločnosti však nie sú jediné, ktoré manipulujú s jedlom a s našim zdravím. Nie je náhoda, že jedno obdobie sa prezentuje tvrdenie vajcia sú zdravé a inokedy zasa zvyšujú cholesterol. Pôsobí to ako keby štát manipuloval s informáciami, podľa toho čo sa mu hodí z ekonomického alebo hospodárskeho hľadiska. Možno to znie ako konšpirácia, ale zjednodušene to nedáva zmysel aby jedno obdobie bolo tvrdenie kladné a druhé obdobie záporné, pričom ide stále o tú istú potravinu.

Preto je veľmi dôležité aby sme si uvedomili, čo všetko sa deje za našim jedlom. Netreba veriť všetkému čo počujeme v médiách. Nepodporujme ekonomiku tým ktorý klamú, a používajú nekalé praktiky. Zamerajme sa na miestnu produkciu. Je potrené aby sme sa orientovali na miestnych výrobcov potravín, čím podporíme aj štátnu ekonomiku. Hoci pravdepodobne nebudeme mať na stole variabilné množstvo potravín ale zato budú kvalitnejšie.

Viktória Silná

Viktória Silná

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent FMK na UCM. Zaujímam sa o ľudské práva a umenie. Zbožňujem kultúru a všetko čo k nej patrí. Rada píšem a baví ma sledovať filmy a čítanie poézie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu