Bože, ochraňuj asociálov pretože niekto musí

Autor: Viktória Silná | 2.4.2016 o 11:30 | (upravené 6.5.2016 o 11:48) Karma článku: 4,17 | Prečítané:  1022x

Už nejakú dobu sa stretávam s problematikou inakosti, odsudzovania a diskriminácie cielenú smerom LGBTI osobám. 

Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že spoločnosť 21. storočia je otvorená novým veciam, nie je to tak. Navonok sa tvárime pokrokovo ale ak sa hlbšie zamyslíte, stále sa nachádzame niekde v minulosti. 

S predsudkami sme sa ale nenarodili. Tie nám vštepuje rodina, okolie jednoducho najbližšia sociálna skupina.  Ako dievča z malej vinárskej dedinky, kde ste buď katolíci alebo evanjelici, som sa po vzore mojich predkov stala katolíčkou. Tu začala moja cesta, pri ktorej bolo do mňa vštepované modelové správanie. Už od mala som teda vedela, že nadávať sa nemá ale čo mi už  ako dieťaťu nedávalo zmysel bola otázka lásky. Neustále nám vravievali: „Milujte blížneho svojho ako seba samého.“ V rámci tohto známeho výroku som sa neustále ale divila, prečo nám následne nato vravia, že jediná láska, tá správna, je len medzi mužom a ženou. To isté tvrdí aj Ústava Slovenskej republiky. Tá píše v článku 41: „Manželstvo je jedinečný zväzok medzi mužom a ženou. Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru. Manželstvo, rodičovstvo a rodina sú pod ochranou zákona...“ Na iné druhy vzťahu v tomto smere tvorcovia ´´pozabudli.´´

Prečo potom ak je v Ústave  v článku 24 ochrana náboženského presvedčenia, nie je niekde ochrana práv a slobôd LGBTI. 

Hoci táto novelizácia a článok o manželstve vyvolal rozruch, ktorý vyústil do referenda, nezmenilo sa skoro nič. Možno sa zvýšilo povedomie a ľudia si uvedomili, že aj na Slovensku žijú ľudia, ktorých trápi takáto problematika. Isté náboženské skupiny sa ihneď mobilizovali a začali sa búriť s tvrdením, že homosexualita (pravdepodobne najčastejšie  prepieraný problém) je hriech. Je to niečo zlé, kazí to dobré mravy, spoločnosť a tak ďalej. Zrazu sa naň akosi pozabudlo na výrok miluj blížneho svojho ako seba samého. V tom prípade by sa mal pozmeniť na miluj blížneho svojho ako seba samého, pokiaľ je to heterosexuál. Náboženstvám je jednoduché takto pokrytecky kritizovať, keď ich ochraňuje štát a cirkev.  Hoci aj u nás sú skupiny na ochranu záujmov LGBTI osôb, povedzme si úprimne, nemajú také práva a moc ako cirkevné spolky a rôzne organizácie podobného druhu.

Preto sa nečudujem, že neuveriteľné množstvo ľudí sa bojí otvorene a úprimne hovoriť o svojej sexuálnej orientácií, keď sa dennodenne stretávajú s diskrimináciou zo všetkých možných strán a najsmutnejšie je často aj zo strany najbližšej rodiny a priateľov.

Láska by nemala byť niečo, začo by mal byť jedinec diskriminovaný, odsudzovaný a hanbiť sa. Nemali by byť slová ako gay, lesbička hanlivé a brané ako urážka. Svet nie je čierno biely ale je farebný. Takisto aj ľudská sexualita. Jedno príslovie hovorí, koľko ľudí toľko chutí. Nenechajme sa preto viesť davom, uvažujme samostatne a snažme sa byť otvorený aj voči veciam, ktoré sa vymykajú sociálnemu presvedčeniu väčšiny. Nič nie je v tomto smere divné ani choré. A ak sa cirkev bude naďalej tváriť, že táto problematika je pálčivá, v našej krajine sa zmýšľanie ľudí len tak ľahko nezmení. Aj keď sa pápež František vyjadril na tému homosexuality, jeho stanovisko nebolo dostatočne jasné a dalo by sa to nazvať, že tému zamietol pod koberček. Cirkevní stúpenci sa radujú, že sa ´´vyriešila´´ a koniec debaty na túto tému. Diskriminácia pretrváva, byť iní je stále považované za niečo negatívne. A ja sa paradoxne budem modliť za celú LGBTI komunitu, aby sa už konečne cirkev a štát umúdrili a začali naozaj riešiť túto problematiku aj s nejakými výsledkami. Veď načo sa bude o téme len diskutovať, keď aj tak to nezmení aktuálny stav. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?